Müjgan Gönül Fan Sitesi
Müjgan Gönül

Sitemize üye olarak hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.
Üye olurken lütfen kuralları iyi okuyun.
10 saniyede üye olmak için tıklayın..
Müjgan Gönül Fan Sitesi
Müjgan Gönül

Sitemize üye olarak hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.
Üye olurken lütfen kuralları iyi okuyun.
10 saniyede üye olmak için tıklayın..
Müjgan Gönül Fan Sitesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Müjgan Gönül Fan Sitesi

HERKESİN GÖZÜ BİZDE..HERZAMAN ZİRVEDE

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  
Reşat Nuri Güntekin 2vdjggh
Reşat Nuri Güntekin K1bghf
Reşat Nuri Güntekin Svgcpx

Reşat Nuri Güntekin

3 posters
YazarMesaj
5414
Moderatör
Moderatör
5414

Mesaj Sayısı : 466 Rep Gücü : 740 Başarı Sistemi : 1 Yaş : 26 Cinsiyet : Kadın Kayıt tarihi : 21/06/11 Lakap : ŞUŞU Zodyak : Aslan çin astrolojisi : Manda Doğum tarihi : 06/08/97 Nerden : diyarbakır İş/Hobiler : bisiklet sürmek ve kitap okumak Yorum : eger bu iki hobimide iyi birşekilde yaparsam hem elimi iyileştiriyim hemde okumamı

Reşat Nuri Güntekin Empty
MesajKonu: Reşat Nuri Güntekin   Reşat Nuri Güntekin EmptySalı Mayıs 29, 2012 7:46 pm

1889 yılında İstanbul’da doğmuştur. Edebiyat fakültesin­den mezun olduktan sonra çeşitli yerlerde öğretmenlik yap­mıştır. Reşat Nuri Güntekin, müfettişlik, Paris Kültür Ateşeliği’nde de bulunmuştur. 1956′da vefat etmiştir.
Ulusal edebiyat döneminin olduğu kadar çağ­daş Türk edebiyatının da en büyük romancılarından olan Reşat Nuri‘nin öykü, gezi, eleştiri, tiyatro türlerinde de yapıtları vardır. Öğretmen ve müfettiş olarak görev yaptığı sıra­da Anadolu ve Anadolu insanını gözlemlemiş, onları yakından tanıma olanağı bulmuştur. Ününü “Vakit” gazetesinde tefrika edilen “Çalıkuşu” adlı romanıyla kazanmıştır. Reşat Nuri Güntekin, önceleri “Dudaktan Kalbe” ve “Akşam Güne­şi” gibi duygusal romanlar yazmıştır. Daha sonra, realist bir anlayışta çevreyi ve İnsanların olduğu gibi yansıtan töre romanları yazmıştır. İnsanların içdünyalarını anlatırken, okuru sıkmayacak psikolojik tahliller yapmıştır. Anadolu ve insan gerçeğini, yalın bir dif ve etkili bir anlatımla dile getirmiştir. Töreden gelen doğru-yanlış inançları, acı-tatlı kişisel duygu­larla birleştirerek yansıtmış, yanlış Batılılaşmayı anlatmıştır.

Reşat Nuri Güntekin Eserleri:
Çalıkuşu, Dudaktan Kalbe, Akşam Güneşi, Yeşil Gece, Acımak, Yaprak Dökümü, Miskinler Tekkesi, Kavak Yelleri (roman) Tanrı Misafiri, Sönmüş Yıldızlar (öykü) Anadolu Notları (gezi), Hançer, Taş Parçası, Balıkesir, Muhasebecisi (tiyatro)
5414
Moderatör
Moderatör
5414

Mesaj Sayısı : 466 Rep Gücü : 740 Başarı Sistemi : 1 Yaş : 26 Cinsiyet : Kadın Kayıt tarihi : 21/06/11 Lakap : ŞUŞU Zodyak : Aslan çin astrolojisi : Manda Doğum tarihi : 06/08/97 Nerden : diyarbakır İş/Hobiler : bisiklet sürmek ve kitap okumak Yorum : eger bu iki hobimide iyi birşekilde yaparsam hem elimi iyileştiriyim hemde okumamı

MesajKonu: Geri: Reşat Nuri Güntekin   Reşat Nuri Güntekin EmptySalı Mayıs 29, 2012 7:51 pm

KiTABIN ADI : DUDAKTAN KALBE
KiTABIN YAZARI : Reşat Nuri Güntekin
YAYIN EVi : VARLIK YAYINLARI
BASIM YILI : 1973

KİTABIN KONUSU

Gerçek sevgiyi anlayamamış bir gencin düştüğü bunalım anlatılmaktadır.

KİTABIN ÖZETİ

Saip Paşa İzmir’in önde gelen tanınmış kişilerinden, belediye başkanlığı yapmış birisidir.Saip Paşa’ nın yeğeni Hüseyin Kenan dayısının zoruyla mühendis olmuş daha sonra annesinin dükkanını satıp Avrupa’ya müzik eğitimi almaya gitmiştir. Güzel keman çalan Hüseyin Kenan müzikteki yeteneğini batı dünyasına kabul ettirmiştir. Dayısının ısrarıyla çocukluğunun geçtiği şehre, İzmir’e gelir. Saip Paşa vaktiyle haylaz bir oğlan diye bildiği Hüseyin Kenan’la şimdi övünmekte, ziyafetler düzenleyerek bu ünlü besteciye yakınlığını göstermekten zevk duymaktadır. Bütün bu kalabalıktan ve şatafattan sıkılan Hüseyin Kenan Bozkaya’ya giderek dinlenmek ister. Bozkaya’da küçük “kınalı yapıncakla tanışır”. Lamia’ya hafif çilli yüzünden dolayı Hüseyin Kenan kınalı yapıncak ismini takmıştır. Hüseyin Kenan evli bir kadın olan Nimet Hanıma kur yapmaktadır. Burası küçük bir kasaba olduğu için dedikodulardan kurtulmak için de Lamia’ya yakınlık gösterir gibi görünmektedir.

Hüseyin Kenan yaz bitince İstanbul’a döner. Niyeti Prenses Cavidan’la evlenmektir. Hüseyin Kenan prensesin Mısır’a gittiği sırada tekrar İzmir’e döner. Orada Lamia ile aralarında yakınlaşma başlar ve Lamia’ya sahip olur. Daha sonra Lamia ile evlenmek istediğini söyler. Fakat Lamia, bunu vazife icabı yaptığını düşünerek evlenme teklifini kabul etmez. Lamia hamileliğini üç ay sonra öğrenir ve intihar etmek ister. İntihardan kurtarılır, Kütahya’ya akrabasının yanına gönderilir. Lamia kızı Mekrube’yi orada doğurur. Hayli maceralı geçen günlerden sonra birisiyle evlenir. Bu sırada kocasının yeğeni Doktor Vedat Kütahya’ya gelir. Lamia Hüseyin Kenan’ın Prenses ile evlendiğini Doktor Vedat’tan duyar. Lamia kocasından ayrılır. Vedat onunla evlenmek istese de reddeder. Kızıyla İstanbul’a gelir. Kısa bir süre sonra Vedat da İstanbul’a gelir.

Bir gün Vedat’ın muayenesinde Hüseyin Kenan’la Lamia karşılaşır. Hüseyin Kenan Lamia’yı sevdiğini geç fark etmiş evlilik hayatında mutlu olmamıştır. Vedat’ın Lamia ile evleneceğini duyan Hüseyin Kenan intihar eder ve Lamia’ya kavuşamaz…

KiTABIN ANA FiKRi

Yanlış yer ve zamanda yaşanmış bir aşkın, verdiği acıları gözönüne seriyor.

KiTAPTAKi OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEGERLENDiRiLMESi

Saip Paşa: İzmir’in belediye başkanlığını yapmış tanınmış biridir.

Hüseyin Kenan: Genç, yakışıklı bir müzisyendir.

Lamia: Genç ve güzel bir kızdır.
Tuğba
Moderatör
Moderatör
Tuğba

Mesaj Sayısı : 1785 Rep Gücü : 2175 Başarı Sistemi : 200 Cinsiyet : Kadın Kayıt tarihi : 23/10/11 Lakap : ... Nerden : ... İş/Hobiler : ... Yorum : hayat, hayaller, kırıklıklar, umutlar, dünya, aşk, bulantı, ilişkiler, siyaset, sinema, can sıkıntısı...

MesajKonu: Geri: Reşat Nuri Güntekin   Reşat Nuri Güntekin EmptyÇarş. Mayıs 30, 2012 8:10 pm

tam olarak hatırlamıyorum ama sanırım son yapılan anketlerin birindeydi, katılımcıların coğunlugu tarafından ismi ilk söylenen yazar (romancı) olmuştu.yaprak dökümü ve dudaktan kalbe dizileri ise bunun en buyuk nedeniydi ..açıkçası taktir etmiştim kendisini bu kadar akıllara yazdırmasından dolayı ki haketmiştide..ankette verilen 2 dizide patlayan,tv dünyasına damga vuran kısacası unutulmayacak dizilerdi .. yani bu kadar bilinmeside gayet normal diye düşünüyorum ben.başlık için teşekkürler ...
ilayda_34
Şiir Yarışması 2.si
ilayda_34

Mesaj Sayısı : 97 Rep Gücü : 97 Başarı Sistemi : 0 Yaş : 34 Kayıt tarihi : 01/07/08 Zodyak : Başak çin astrolojisi : Yılan Doğum tarihi : 16/09/89

MesajKonu: Geri: Reşat Nuri Güntekin   Reşat Nuri Güntekin EmptyPerş. Mayıs 31, 2012 8:13 pm

Tuğba demiş ki:
tam olarak hatırlamıyorum ama sanırım son yapılan anketlerin birindeydi, katılımcıların coğunlugu tarafından ismi ilk söylenen yazar (romancı) olmuştu.yaprak dökümü ve dudaktan kalbe dizileri ise bunun en buyuk nedeniydi ..açıkçası taktir etmiştim kendisini bu kadar akıllara yazdırmasından dolayı ki haketmiştide..ankette verilen 2 dizide patlayan,tv dünyasına damga vuran kısacası unutulmayacak dizilerdi .. yani bu kadar bilinmeside gayet normal diye düşünüyorum ben.başlık için teşekkürler ...

kesinlikle dudaktan kalbe ve yaprak dökümü iki dizide unutulmayacakalrın arasına girdi.bende taktir ettim kendisini..paylaşım için teşekkürler
5414
Moderatör
Moderatör
5414

MesajKonu: Geri: Reşat Nuri Güntekin   Reşat Nuri Güntekin EmptyPerş. Mayıs 31, 2012 8:21 pm

Ben bu yazarımızı dizilerimizden tanımadım. Ablam bana onun romanlarından biri olan "Çalıkuşu " romanını getirdi.Bende romanı okurayak tanıdım. kitap gerçekten harika bir kitap. filmide yayınlanmış onuda izledim. İnşallah bu yaz bu yazarımızın kitaplarını alıp okuyacağım. Eğer yazarın kitaplarından gerçekten güzel diziler oluşturulmuşsa bende taktir ediyorum.... Ayrıca rica ederim.Smile

Reşat Nuri Güntekin
1 sayfadaki 1 sayfası